СРБИЈА ХОМБУ И ДОЂОИ
САВЕТНИЦИ СРБИЈА ХОМБУ
ДАН-ЧЛАНОВИ
ТРЕНИНЗИ-ИНФОРМАЦИЈЕ
ДАН-ТЕСТИРАЊА
—  КЈУ-РАНГИРАЊЕ
—  КЈУ-ТЕСТИРАЊА
 
СЕМИНАРИ
КАРАТЕ ДЕМО (ЕНБУТАИКАИ)
РАЗМЕНЕ КУЛТУРЕ
ТУРНИРИ
—  ДРУГЕ АКТИВНОСТИ
 
ПОСЕТЕ СРБИЈА ХОМБУ
ПОСЕТЕ ОКИНАВИ
ПОСЕТЕ ЈАПАНУ
 
ФОТО-ГАЛЕРИЈЕ
ВИДЕО-КЛИПОВИ
 
ПОВЕЗАНИ ДОЂОИ
 
ИНФО. СА ОКИНАВЕ
—  ДРУГЕ ИНФОРМАЦИЈЕ
 
ГЛАВНИ ОКИКУКАИ ВЕБ-САЈТ
ДРУГИ ОКИКУКАИ САЈТОВИ
—  ОКИНАВА НОВОСТИ
—  ДРУГИ ВЕБ-САЈТОВИ
 

• ОСНИВАЧИ / БИОГРАФИЈА

УЕЧИ КАНЕИ

Уечи Канеи (најстарији Канбунов син) рођен је на Окинави 1911. године. Вежбање је почео 1927. под вођством свог оца. Канбун је имао два сина, али није показивао жељу да их подучава. Ипак, свог најтаријег сина Канеиа је укључио због веома слабог здравља, и јер му је било потребно да ојача.

Под утицајем оца, Канеи се потпуно препустио вежбању и проучавању ПАНГАИ-НУНА. По промоцији у звање ШИХАН (1941), он се, на позив неких окинављана, сели у област Хјого, где у Мијазатоу, близу Нагоа, отвора ДОЂО, који је радио пар година. Већина ученика из овог ДОЂОА је погинула у рату, а међу онима који су преживели били су: Ираха Котоху, Фурген Сорју и Секи Итоказу.

Годину дана после очеве смрти, Канеи се вратио на Окинаву и настанио у Надакоу, близу Геновена. Ту је је саградио бараку у којој је водио школу. Касније, уз помоћ Томојозе Рјукоа (сина Рјурјуа) и још неких ученика, саградио је зидану салу у месту Футенма. Свој нови ДОЂО назвао је "СОКЕ" и он је за време његовог живота био светски центар УЕЧИ-РЈУ стила.

Паралелно са радом у ДОЂОУ, Уечи Канеи је размишљао о проширењу стила извесним формама, као и методама тренинга. Тако, уз сарадњу са најбољим сениорима, створио је систем који касније назван УЕЧИ-РЈУ и постао веома познат.

• Детаљније о надградњи система у поглављу: УЕЧИ-РЈУ.

Уечи канеи је 11. јуна 1959. промовисан у звање ХАНШИ, од стране Томојозе Рјурјуа. Датум промоције уклапао са са 33-ћом годином од Канеиевог почетка вежбања. Крајем исте године, заживела је УЕЧИ-РЈУ КАРАТЕДО асоцијација.

Признање у свом раду Канеи је добио и од две друге организације:

(1) "НИПОН КАРАТЕДО РЕНМЕИ" (Јапанска Карате Федерација) званично му је признала статус ХАНШИ 10. ДАН, 19. марта 1967. и
   
(2) "ЗЕН-ОКИНАВА КАРАТЕДО РЕНМЕИ" (Федерација Свеокинављанског Каратедoа) званично му је признала ранг ХАНШИ 10. ДАН, 11. априла 1967.

Исте године, након ових признања, Уечи Канеи постао је председник ЗЕН-ОКИНАВА КАРАТЕДО РЕНМЕИ, на чијем се челу налазио до 1985.

Уечи Канеи је развио и систем рангирања *) који је у УЕЧИ-РЈУ заживео 1958. *)

Уечи Канеи је умро је 1991. у 80-ој години живота. Био је изузетан и веома цењен учитељ.

*) – Први испит за ученичке (КЈУ) рангове одржао је Такамијаги Шигеру, а за мајсторске (ДАН) рангове први испит је одржао Минова Катсушико (први Генерални Секретар УЕЧИ-РЈУ КАРАТЕДО асоцијације).

• • •
.
НА ПРЕТХОДНУ СТРАНУ